Aiseta – Kiauna II

parallax background

Aiseta – Kiauna II

Aiseto ežeras – Aiseta – Kiauna – Kūriniai

Maršruto ilgis – 16 km

Plaukimo trukmė – 1 diena

Sudėtingumas – lengvas

Jūs neabejingi ekoturizmui? Tuomet siūlome patiems plaukiant baidarėmis, susilieti su kerinčiu Aiseto ežeru, susikaupti Aisetos upelyje, grožėtis Kiauno ežeru, patirti Kiaunos upės džiungles ir baidarių keliu atrasti dar išlikusius etnografinius kaimus.

Jei pasirengę baidarių žygiui, pradėsime kelionę baidarėms iš Aiseto ežero, šalia kurio jau seniai įsikūręs Antakalnio km. mūsų senolių Vilnakiške vadinamas. Šis kaimelis puikuojasi Labanoro girios pakraštyje Aiseto ežero gale. Šios vietovės reginį paįvairina viena iš penkių ežero salų.

Aisetas- ilga 18 km. juosta besitęsiantis skaidrus žuvingas ežeras, kurio vaizde atsispindi švarūs pušynai ir mišrūs miškai. Anot senolių- tai „Ai-čia-tos“ upės liekana. 16 km. Apsižvalgę Antakalnio kaime ir pasirengę plaukti upėmis šiuo maršrutu, plukdykite baidares į patį Aiseto galą 500 m., dešiniau  įplaukite į nedidelę įlankėlę ir jūsų baidarės jau Aisetos upelio glėbyje. Pavingiavus baidarėmis apie 500 m., ties Paaisetės kaimu iškils sausumos barjeras-medinis tiltukas, kurį teks įveikti.

15 km. Pasigėrėjus sprunkančiom nuo jūsų sodybom ir pamanevravus baidarėmis apie 700 metrų, įplauksite į Aisetos upelio 1,2 km. džiungles. Plaukiant gali pasisekti išgirsti gervių šūksnius, pamatyti stirnaites ar briedį. Vėliau gamta pasiūlys 1,7 km. žaliuojančią vingių panoramą.

14 km. Po to baidarėse užimsite žemą startą, nes turėsite praplaukti geležinkelio tiltą. Smalsiausiems bus galimybė pamatyti išlikusį „siauruko“ geležinkelio tiltą.

Tolesnėje atkarpoje Aisetos upės pakrančių gamta galbūt leis keliautojams ir pasimankštinti pernešant baidares per bebrų išverstus medžius ar kitas kliūtis.

12 km. Neriam baidarėmis į Kiauno ežero mėlynę, kurio pakrantės didžiuojasi savo pušynais ir lepina gamtos vaizdais. Nuirklavus baidarėmis apie 1,5 km, dešiniau išvysite nedidelę (0,8 ha) salelę. Likus 100 metrų iki salelės, baidares plukdykite dešiniuoju ežero krantu iki Kiaunos upės aukštupio. Praplaukdami Pakiaunės kaimą, galite nukreipti baidares į kairįjį krantą ir už 150 metrų pasigrožėti medine Pakiaunės dvaro sodyba. Dvaro sodyba nykstanti. Dvaras -Lietuvos dvarų medinės architektūros paveldas, kuriame vyrauja etnografiniai motyvai. Dvaro pradžios istorija datuojama XVIII a., o 1886 m. dvaras minimas kaip Sidariškės dvaro dalis. Statytas 1900- 1903 m. Savininkai dvarininkai Maleckiai, Ašenbergai.

10 km. Atsidūrus Kiauno kraštovaizdžio draustinyje, baidarėmis praplauksite Aukštaitijai būdingus paupinius Stirninės, Naujasodžio, Vasiuliškių, Žvirbliškių, Kūrinių, Pagylūtės, Šakališkių kaimus. Plaukdami baidarėmis Kiaunos upe galėsite ne tik mėgautis gamtoje vyraujančia ramybe, gurgiančiu vandeniu, bet ir atsidurti slalomo trasoje su vartais.

6 km. Švenčionėlių – Utenos geležinkelio tiltas; už posūkio, k. krante nebloga poilsiavietė pušyne.

2 km. Žvirbliškės kaimas. Kaimo tiltas per upę.

0 km. Praplaukę prie Kūrinių kaime esančiu tiltu, jungiančiu Molėtų – Ignalinos kelią, prieš tiltą baidares plukdykite į kairįjį krantą.