Aiseta – Žeimena
Aiseto ežeras – Aiseta – Kiauna – Žeimena
Maršruto ilgis – 22 km
Plaukimo trukmė – 1-2 dienos
Sudėtingumas – lengvas
Jūs neabejingi ekoturizmui? Tuomet siūlome patiems plaukiant baidarėmis, susilieti su kerinčiu Aiseto ežeru, susikaupti Aisetos upelyje, grožėtis Kiauno ežeru, patirti Kiaunos upės džiungles, pajusti Žeimenos upės srovės jėgą ir baidarių keliu atrasti dar išlikusius etnografinius kaimus.
Jei pasirengę baidarių žygiui, pradėsime kelionę baidarėms iš Aiseto ežero, šalia kurio jau seniai įsikūręs Antakalnio km. mūsų senolių Vilnakiške vadinamas. Šis kaimelis puikuojasi Labanoro girios pakraštyje Aiseto ežero gale. Šios vietovės reginį paįvairina viena iš penkių ežero salų.
Aisetas- ilga 18 km. juosta besitęsiantis skaidrus žuvingas ežeras, kurio vaizde atsispindi švarūs pušynai ir mišrūs miškai. Anot senolių- tai „Ai-čia-tos“ upės liekana.
22 km. Apsižvalgę Antakalnio kaime ir pasirengę plaukti upėmis šiuo maršrutu, plukdykite baidares į patį Aiseto galą 500 m., dešiniau įplaukite į nedidelę įlankėlę ir jūsų baidarės jau Aisetos upelio glėbyje.
Pavingiavus baidarėmis apie 500 m., ties Paaisetės kaimu iškils sausumos barjeras-medinis tiltukas, kurį teks įveikti.
21 km. Pasigėrėjus sprunkančiom nuo jūsų sodybom ir pamanevravus baidarėmis apie 700 metrų, įplauksite į Aisetos upelio 1,2 km. džiungles. Plaukiant gali pasisekti išgirsti gervių šūksnius, pamatyti stirnaites ar briedį. Vėliau gamta pasiūlys 1,7 km. žaliuojančią vingių panoramą.
20 km. Po to baidarėse užimsite žemą startą, nes turėsite praplaukti geležinkelio tiltą. Smalsiausiems bus galimybė pamatyti išlikusį „siauruko“ geležinkelio tiltą.
Tolesnėje atkarpoje Aisetos upės pakrančių gamta galbūt leis keliautojams ir pasimankštinti pernešant baidares per bebrų išverstus medžius ar kitas kliūtis.
18 km. Neriam baidarėmis į Kiauno ežero mėlynę, kurio pakrantės didžiuojasi savo pušynais ir lepina gamtos vaizdais. Nuirklavus baidarėmis apie 1,5 km, dešiniau išvysite nedidelę (0,8 ha) salelę. Likus 100 metrų iki salelės, baidares plukdykite dešiniuoju ežero krantu iki Kiaunos upės aukštupio. Praplaukdami Pakiaunės kaimą, galite nukreipti baidares į kairįjį krantą ir už 150 metrų pasigrožėti medine Pakiaunės dvaro sodyba. Dvaro sodyba nykstanti. Dvaras -Lietuvos dvarų medinės architektūros paveldas, kuriame vyrauja etnografiniai motyvai. Dvaro pradžios istorija datuojama XVIII a., o 1886 m. dvaras minimas kaip Sidariškės dvaro dalis. Statytas 1900- 1903 m. Savininkai dvarininkai Maleckiai, Ašenbergai.
16 km. Atsidūrus Kiauno kraštovaizdžio draustinyje, baidarėmis praplauksite Aukštaitijai būdingus paupinius Stirninės, Naujasodžio, Vasiuliškių, Žvirbliškių, Kūrinių, Pagylūtės, Šakališkių kaimus. Plaukdami baidarėmis Kiaunos upe galėsite ne tik mėgautis gamtoje vyraujančia ramybe, gurgiančiu vandeniu, bet ir atsidurti slalomo trasoje su vartais.
12 km Švenčionėlių – Utenos geležinkelio tiltas; už posūkio, k. krante nebloga poilsiavietė pušyne.
8 km. Žvirbliškės kaimas. Kaimo tiltas per upę.
4 km. Praplaukę baidarėmis Kiaunos upę, atsiduriame Gilūto ežere, kurio netaisyklinga forma padabinta vingiuota kranto linija. Ežero ilgis 0,8 km, plotis iki 0,6 km. Prie šiaurinio ežero kranto įsikūręs Pagilūtės kaimas.
2 km. Jeigu jau baidarėmis įveikėte šią maršruto atkarpą, kur Gilūtas ir Sekluotis priartėja vienas prie kito per 700 metrų, galite savimi didžiuotis, nes Jūs tikri baidarių sporto meistrai, kuriems nebaisūs tolimesni plaukimo baidarėmis malonumai. Pailsėjus ir sukaupus likusias jėgas plaukiame pelkėta protaka į Sekluočio ežerą. Baidares nukreipkite išilgai ežero. Praplaukus šį ežeriuką Jus pasitiks Kuklių kaimas, kurio gryčias galėsite matyti abiejuose krantų pusėse. Toliau baidarėmis keliausite Kiaunos upe iki jos žemupio. Kelionę baidarėmis tęsite plačiąja Žeimena, į kurią įplauksite ties Šakališkių kaimu.
0 km. Utenos – Švenčionėlių geležinkelio tiltas. Šakališkės kaimas.
ŽEIMENA – yra dešinysis Neries upės intakas, ilgis – apie 80 km. Žeimenos upės baseinas užima apie 2800 km2 plotą. Jis pasižymi dideliu ežeringumu ir vandeningumu. Ir nors Žeimenos baseino plotas sudaro tik apie 11 % Neries baseino, bet sraunioji Žeimena į Nerį atplukdo apie 25 % metinio vandens nuotėkio. Žeimenos upė vandeninga visais metų laikais. Ji – viena švariausių Lietuvos upių. Jos aukštupį formuoja švariausi Lietuvos vandenys, ištekantys iš Aukštaitijos nacionalinio parko upių ir ežerų tinklo.
Norintys toliau keliauti baidarėmis, lengvai suras vandens kelią ir iki Baltijos jūros.