Būka – Almaja

parallax background

Būka – Almaja

Utenas – Utenykštis – Būka – Baluošas – Baluošykštis – Skriogžlė – Sroviraitis – Almaja– Asėkas – Linkmenas – Alksnaitis – Ūkojas

Maršruto ilgis – 21 km

Plaukimo trukmė – 1 diena

Sudėtingumas – lengvas

Jei dar nesate susipažinę su Aukštaitijos nacionalinio parko (ANP) šiaurinės dalies ežerynu ir upėmis, siūlome 21 km baidarių žygį Utenas-Utenykštis-Būka-Baluošas-Baluošykštis-Skriogžlė- Sroviraitis-Almaja-Asėkas-Linkmenas-Alksnaitis-Ūkojas.
 

21 km. Pradėsite plaukti baidarėmis Uteno ežeru, kurio pavadinimą mena legenda apie šį kraštą valdžiusį kunigaikštį Utenį.

20.7 km. Utenas trumpu sąsiauriu – Noveno sąsmauka, jungiasi su savo vaiku Utenykščiu. Jei irdamiesi sąsmauka žvilgtelėsite dešinėn, regėsite Dievaragio kyšulį.

19.3 km. Laikykitės dešiniau ir jus baidarės nuplukdys į Lašmens įlanką, iš kurios įplauksite į bene gražiausią Aukštaitijos Nacionalinio Parko – Būkos upelį. Pavadinimo kilmė gali būti siejama su balų paukščiu būku, kita vertus, pirminis vardas galėjo būti bauga-klampi vieta prie upės. Būkos upės vaga labai vingiuota ir ji esti vandeninga ištisus metus. Upės tėkmė santūriai srauni, todėl plaukdami baidarėmis turėsite puikią galimybę mėgautis laukinių pakrančių vaizdais ir klausytis Ažvinčios sengirės, itin mėgstamos vilkų, šlamėjimo. Didelių kliūčių, išskyrus užžėlimus, seklias brastas ir senų medžių sankritas šioje atkarpoje nepatirsite.

Praplaukus apie 1 km., prasideda poilsiaviečių zona. Apytikriai 1 km. ruože dešiniajame Būkos krante jūsų laukia net trys poilsiavietės. Puiki proga pamankštinti kojas ir išbandyti maudynes upėje.

15.3 km. Neužilgo jūsų draugišką baidarių flotilę pasitiks etnografinis padrikasis Vaišnoriškių kaimas. Vaišnoriškės priklausė karaliaus valdomai Ažvinčių giriai. Šioje vietovėje karalius daugiau pajamų gaudavo  ne iš dvarų, o iš savo valsčiaus gyventojų dirbamos žemės. Gyvenvietės įsikūrimą lėmė savotiška tuometinė jos geografinė padėtis. Per kaimą ėjo Tauragnų – Braslavo vieškelis, kuris buvo ir labai svarbaus senojo prekybinio kelio Vilnius – Ryga atkarpa. Ten, kur vieškelis kerta Būkos upę, dešiniajame krante stovėjo sena smuklė, kurioje apsistodavo prekeiviai. Romantiškiausias kaimo sodybų pastatas – svirnas, kuriame galima nugirsti paslaptingų garsų: lyg ten naminis gyventų, o tamsioje ir aprūkusioje jaujoje kipšas nakvotų.

Toliau upės vaga vis siaurėja ir gilėja, o srovė greitėja. Jūs jau plaukiate Būkos hidrografiniu draustiniu, kol pasiekiate Baluošo ežerą. Jei pavargote, plukdykite baidares dešiniąja puse ir atsipūskite Adomragyje.

11.1 km. Baluošo ežero ilgis 4,6 km, plotis 1,4 km. Jis vienas iš didesnių Aukštaitijos nacionalinio parko ežerų, todėl įvertinus savo jėgas, jums teks atsakingai pasirinkti pirmuoju ar antruoju maršrutu plauksite.

11 km. Pirmasis variantas plaukti tiesiai pietvakarių kryptimi trumpiausiu keliu link Baluošykščio ežero.

11+8 km. Antrasis variantas  pasigrožėti Baluošo ežero pakrantėmis ir salomis.

Pasirinkus antrąjį maršruto variantą, siūlome sukti kairėn ir aplankyti legendinį Tado Blindos etnografinį Šuminų kaimą. Ir šiandien Šuminų girioje galime sutikti Tadą Blindą (aktorių Vytautą Tomkų), kuris leidžia vasaras savo sodyboje.

Šiame ežere yra 7 salos, iš kurių įdomiausia – Ilgasalės sala. Tai vienintelė Lietuvos ežero sala, kurioje tyvuliuoja ežerėlis. Link jos irkluosite baidares pietryčių kryptimi. Praplaukę sąsiauriu tarp iškyšulio ir Liepų salos, pasieksite Degėsio salą, o už jos rasite Ilgasalės salą. Ilgasalės ežerėlį galite aplankyti įplaukę į tolimesnę salos įlanką ir šiek tiek paplaukę upeliu.

Ar dar turite jėgų? Tada pasibalnokite baidares ir šiek tiek paplaukę atgal, sukite į pietinį Baluošo krantą, kuriame apsikabinę 800 metų Trainiškio ąžuolą, atgausite prarastas jėgas ir pasisemsite dvasinės stiprybės.

 

9.5 km. Apiplaukę du ežero iškyšulius, baidares sukite kairiau, link  nedidelio bevardžio upelio. Jo smagi srovė jūsų baidares iškilmingai įplukdys į nedidelį Baluošykščio ežeriuką. Plaukite nosies tiesumu. Šalia ežero yra Simoniškio ir Vaidžiuškės kaimai. Per Vaidžiuškių kaimą eina Kirdeikių- Ignalinos kelias.

 

8.6 km. Neužilgo įplauksite į Skriogžlės upelį, kuris jungia Baluošykščio ir Sroviraičio ežerus.

Įveikę baidarėmis Sroviraičio ežerą, priplauksite Aukštaitijos nacionalinio parko pasididžiavimą- 5.0 km. Ginučių kaimą, nes čia kryžiuojasi trisdešimties ežerų vandens turizmo trasos, o miestelį puošia senasis Ginučių malūnas. Ginučių vandens malūnas su autentiška įranga – saugomas valstybės kaip 19 a. technikos paminklas. Pirmame aukšte galima susipažinti su ekspozicija, pasakojančia apie duonos kelią. Buvusiuose malūnininko apartamentuose įrengti kambariai poilsiautojams, kuriuose dažnai apsilanko ir pats Ginučių malūno velnias.

Ties Ginučių kaimu teks baidares 20 m pernešti per kelią ir galėsite pasimėgauti civilizacijos privalumais: veikia užkandinė, parduotuvė, biotualetas. Žygio prakaitą nusiplaukite po Ginučių malūno kaskada.

 

3.5 km. Neilga Srovės ir  Almajos upių atkarpa iki Asėko ežero, baidarininkai tradiciškai rengia baidarių lenktynes, o pralaimėjusi ekipa gamina vakarienę. Plaukdami Asėko ežero dešiniuoju krantu gėrėsitės pelkėtais, miškingais krantais, kol jus pasitiks Asėko dukrelė – upelė Asėka, kuri jūsų baidares nuplukdys link 2.3 km žalčio Lingmeno valdų –Linkmeno ežeroLinkmeno ežero krante stūkso Ladakalnis. 0.7 km.irkitės į priešingą krantą ir prišvartavę baidares ir 0.2 km. paeikite pėsčiomis. Užkopę į kalną pasigėrėsite net šešiais girių apsuptais ežerais. Manoma, kad ant šio kalno buvo aukojamas pirmasis derlius baltų gyvybės deivei Ladai- Didžiajai Motinai- viso pasaulio gimdytojai. Lados kultas apėmė teritoriją nuo Adrijos iki Baltijos. Po krikščionybės įvedimo Lados vietą užėmė Dievo Motina Marija, todėl dabar per Žolines ant šio kalno švenčiama Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena. Paėjėję0.8 km. pasieksite Ginučių (Linkmenų) piliakalnį, kuris įeina į Aukštaitijos Nacionaliniame Parke saugomą Šiaurės Rytų Lietuvos istorinę gynybinę piliakalnių liniją. Aplankę žymius ANP istorinius ir gamtos paminklus, apsukite baidares ir dešiniuoju Linkmeno krantu  plaukite iki Alksnelės upelio, kuris jus įplukdys į Alksnaičio ežerą. Iki finišo liko jau visai nedaug – 1.7 km. Šiek tiek pamosavus irklais, jus sveikins Avių sala. Laikykitės dešiniau ir pasigalynėję su srove įplauksite į Alksnos protaką , o ja – į Ūkojo ežerą. Laikykitės kairiojo ežero kranto ir poilsiavietėje ties Kūlinių kaimu jūs užbaigsite baidarių žygį.