Vyžinta – Žeimena

parallax background

Vyžinta – Žeimena

Vyžinta – Galuonio ežeras – Aiseto ežeras – Aiseta – Kiauna – Žeimena

Maršruto ilgis – 38 km

Plaukimo trukmė – 1-2 dienos

Sudėtingumas – lengvas

Šis maršrutas siūlomas norintiems mažiau paliestos civilizacijos, dažnesnių kliūčių plaukiant Vyžintos upe, vėliau praskrieti baidarėmis didingu Galuonio ir ilguoju Aiseto ežeru.

Plaukimą baidarėmis pradėsite Stasiūnų kaime Saldutiškio seniūnijoje. Gatvinis Stasiūnų kaimas susiformavo XIX a. vid. – XX a. pr.. Kaime yra 9 sodybos, 3 iš jų – paminklinės. Paminklinė teritorija – 2,7 ha. 9 pastatai – 3 namai, 2 svirnai, 2 kluonai, 1 tvartas, 1 pirtis – paminkliniai. 1971 m. sodybos įrašytos į architektūros paminklų sąrašą. Stasiūnų palivarko žemę, kadaise priklausiusią Saldutiškio dvarui, nupirko Jauniškis ir žydas Rapoportas. Kaimavietė įsikūrusi dešiniajame Vyžintos upelio krante.

Vyžintos upelės ilgis 16,1 km, ji išteka iš Bareišių ežero, srūva pietų link per Kuktiškes, kerta Utenos – Kaltinėnų kelią, aplanko pamiškių kaimus ir įteka į Galuonio ežerą .

Jums teks įveikti 8km. linksmą „lipk-nešk“, „stumk-trauk“, „įjunk 5 pavarą ir įveik barjerą“ Vyžintos upelės atkarpą.

38 km. Maršrutą baidarėmis pradėsite ties Stasiūnų kaimu ir pateksite į smulkiažiedžių lelijų apsuptį, kuris pakerės gausinga lapija ir nepakartojama žiedų gausa. Plaukimą baidarėmis džiugins ungurinės žolės kaimynystė. Jos gyvastis jus lydės ir mojuos žaluma plaukiant baidarėmis Vyžintos vingiais. Nutolus Stasiūnų kaimui, plaukdami galėsite mėgautis išskirtine ramuma ir jausmą virpinančiais paupio vaizdais.

Nutolus baidarėmis nuo Stasiūnų apylinkės nušienautų pievų, pateksite į nepakartojamą Kuktiškių miško gamtovaizdį, kurio neteks išvysti kitose Lietuvos kraštovaizdžiuose. Vienoje Vyžintos pusėje jus pasitiks didinga pušų apsuptis, o kitoje- eglyno tankmės paslaptis. Pamojavus irklais Vyžintos upe, įžvalgus turistas pastebės pelkes ir į jas ištekančius ir įtekančius upelius, kuriuose šeimininkauja didelės bebrų šeimynos ir dirba kasdieninį darbą- tveria kliūčių ruožus turistams. Šias kliūtis lengvai įveiksite „Vista“ baidarėmis „lipk- nešk“, „stumk-trauk“ ar „apiplauk“ metodu ir pateksite į paklusnią upelio atkarpą, kurioje galėsite stebėti čia įsikūrusių vietinių gyvūnų urvus.

Ramaus Vyžintos upelio prieglobstyje gerai jaučiasi ne tik gyvūnai, bet ir žmonės. Plaukdami pastebėsite, kad ši vietovė negausiai apgyvendinta. Šioje miškingoje vietovėje teks praplaukti seniai įkurtas tris vietinių gyventojų sodybas – kairėje Užuprūdis, dešinėje Navazai.

32 km. Plukdydami baidares ramybe alsuojančia Aukštaitijos Vyžinta įvairuosite į Labanoro regioniniam parkui priklausantį Galuonio ežerą, kurio netaisyklinga forma pasidabinusi vingiuotais krantais bei šešių salų labirintu. Prie šakotojo Galuonio įsikūrę Pagaluonės, Pagraužės, Pavajuonio kaimai. Nukreipę baidares ir žvilgsnį tiesiai pietų pusėn, tolumoje pastebėsite salą, iki kurios teks plaukti 850 metrų. Išvysite du artėjančius vienas prieš kitą pusiasalius, nerkite tarp jų ir plaukite išilgai Galuonio rankove 400 m. Jus klaidins salelė, kurią paliksite dešinėje pusėje ir 500 m vėl mojuosite baidarių irklais iki protakos ar Baltyžio sąsiaurio, kuri jungia pelkėtą senelį Galuonį su Aiseto ežero atšaka. Dešinėje pusėje jus sveikins Pagraužės kaimas. Plukdykite baidares Aiseto atšaka 600 m išilgai iki pirmo sąsiaurio. Laikydamiesi kairės krypties 200 m. priplauksite antrąjį sąsiaurį. Baidarių vairą laikykite tiesiai 150 metrų ir apiplaukę nedidelę salelę atsidursite ilgojo Aiseto ežero „plačiausiuose vandenyse“.

28 km.  Nukreipę vandens transporto priemonę kairiau jūs galėsite tęsti kelionę baidarėmis ir mėgautis vieno iš ilgiausių Lietuvos ežero pakrančių žaliaisiais vaizdais, stebėtis vandens skaidrumu, smėlėtais atabradais. Šioje vandens maršruto atkarpoje nesunkiai rasite ramią stovyklavietę poilsiui ar nakvynei. Dešinėje ežero pusėje jus priglaus Labanoro regioninio parko pušynai, o kairėje Degutinės miškas. Pažvelgę į siūbuojančias milžinių viršūnes pajusite žmogaus ir gamtos tylią harmoniją.

Gero ir saugaus 6 km. vandens kelio jums linkės šalia ežero įsikūrę 4 kaimai: Pavajuonis, Paaisetė 2, Gatakiemis, Akmenynė, Ščiurys, o Aiseto ežero gale svetingai pasitiks Antakalnio kaimas ir „Aiseto baidarių“ komanda. Kiekvienas turistas šiame žygyje atras sau ką nors įsimintino ir malonaus.

22 km. Apsižvalgę Antakalnio kaime ir pasirengę plaukti upėmis šiuo maršrutu, plukdykite baidares į patį Aiseto galą 500 m., kairiau įplaukite į nedidelę įlankėlę ir jūsų baidarės jau Aisetos upelio glėbyje.
 
Pavingiavus baidarėmis apie 500 m., ties Paaisetės kaimu iškils sausumos barjeras-medinis tiltukas, kurį teks įveikti.
 
21 km. Pasigėrėjus sprunkančiom nuo jūsų sodybom ir pamanevravus baidarėmis apie 700 metrų, įplauksite į Aisetos upelio 1,2 km. džiungles. Plaukiant gali pasisekti išgirsti gervių šūksnius, pamatyti stirnaites ar briedį. Vėliau gamta pasiūlys 1,7 km. žaliuojančią vingių panoramą.
 
20 km. Po to baidarėse užimsite žemą startą, nes turėsite praplaukti geležinkelio tiltą. Smalsiausiems bus galimybė pamatyti išlikusį „siauruko“ geležinkelio tiltą.
 
Tolesnėje atkarpoje Aisetos upės pakrančių gamta galbūt leis keliautojams ir pasimankštinti pernešant baidares per bebrų išverstus medžius ar kitas kliūtis.
 
18 km. Neriam baidarėmis į Kiauno ežero mėlynę, kurio pakrantės didžiuojasi savo pušynais ir lepina gamtos vaizdais. Nuirklavus baidarėmis apie 1,5 km, dešiniau išvysite nedidelę (0,8 ha) salelę. Likus 100 metrų iki salelės, baidares plukdykite dešiniuoju ežero krantu iki Kiaunos upės aukštupio.
 
Praplaukdami Pakiaunės kaimą, galite nukreipti baidares į kairįjį krantą ir už 150 metrų pasigrožėti medine Pakiaunės dvaro sodyba. Dvaro sodyba nykstanti. Dvaras -Lietuvos dvarų medinės architektūros paveldas, kuriame vyrauja etnografiniai motyvai. Dvaro pradžios istorija datuojama XVIII a., o 1886 m. dvaras minimas kaip Sidariškės dvaro dalis. Statytas 1900- 1903 m. Savininkai dvarininkai Maleckiai, Ašenbergai.
 
16 km. Atsidūrus Kiauno kraštovaizdžio draustinyje, baidarėmis praplauksite Aukštaitijai būdingus paupinius Stirninės, Naujasodžio, Vasiuliškių, Žvirbliškių, Kūrinių, Pagylūtės, Šakališkių kaimus. Plaukdami baidarėmis Kiaunos upe galėsite ne tik mėgautis gamtoje vyraujančia ramybe, gurgiančiu vandeniu, bet ir atsidurti slalomo trasoje su vartais.
 
12 km Švenčionėlių – Utenos geležinkelio tiltas; už posūkio, k. krante nebloga poilsiavietė pušyne.
 
8 km Žvirbliškės kaimas. Kaimo tiltas per upę.
 
4 km. Praplaukę baidarėmis Kiaunos upę, atsiduriame Gilūto ežere, kurio netaisyklinga forma padabinta vingiuota kranto linija. Ežero ilgis 0,8 km, plotis iki 0,6 km. Prie šiaurinio ežero kranto įsikūręs Pagilūtės kaimas.
 
2 km. Jeigu jau baidarėmis įveikėte šią maršruto atkarpą, kur Gilūtas ir Sekluotis priartėja vienas prie kito per 700 metrų, galite savimi didžiuotis, nes Jūs tikri baidarių sporto meistrai, kuriems nebaisūs tolimesni plaukimo baidarėmis malonumai.
 
Pailsėjus ir sukaupus likusias jėgas plaukiame pelkėta protaka į Sekluočio ežerą. Baidares nukreipkite išilgai ežero. Praplaukus šį ežeriuką Jus pasitiks Kuklių kaimas, kurio gryčias galėsite matyti abiejuose krantų pusėse. Toliau baidarėmis keliausite Kiaunos upe iki jos žemupio. Kelionę baidarėmis tęsite plačiąja Žeimena, į kurią įplauksite ties Šakališkių kaimu.
 
0 km Utenos – Švenčionėlių geležinkelio tiltas. Žygį baidarėmis galima pabaigti Šakališkių kaime.