Aiseto ežeras

parallax background

Aiseto ežeras

Plaukiantiems šiuo maršrutu – transportavimas iki starto vietos nemokamas.

Aiseto ežeras

Maršruto ilgis – 36 km

Plaukimo trukmė 1 - 2 dienos

Sudėtingumas – lengvas

Didžiausia gėda nepažinti savo krašto, kuriame gyveni, o dar didesnė, kai svetimais kraštais domimasi labiau nei savuoju.

Jei norite jaukaus dialogo su Lietuvos gamta, siūlome plaukti baidarėmis ir pasidairyti po Labanoro regioniniame parke tyvuliuojantį vieną iš ilgiausių Lietuvos ežerų -Aiseto ežerą. Aisetas- ilga 18 km. juosta besitęsiantis skaidrus žuvingas ežeras, kurio vaizde atsispindi švarūs pušynai ir mišrūs miškai. Savo forma ežeras panašus į upę.

Anot senolių pavadintas taip todėl, kad yra labai ilgas, todėl žmonės numodavo ranka ir sakydavo ai-čia-tas, kurį apeiti reikia daug jėgų ir laiko.

Tai ledynmečio suformuotas rinininės kilmės ežeras , o jo savitas grožis su vingiuotais, smėlėtais ir miškingais krantais traukte traukia turistus, poilsiautojus ir meškeriotojus.

Visai nesunku ”akimis panirti į šio ežero gelmes“, nesskaidrumas vasarą iki 3m. Vidutinis ežero gylis apie 10 m., o šalia Gatakiemio kaimo net 40 m. Šioje vietoje patyrę meškeriotojai žiemą ir ankstyvą pavasarį džiaugiasi stintų laimikiu.

Praplaukus baidarėmis Gatakiemio pievas, už 1,3 km. ežeras ženkliai susiaurėja. Vietiniai gyventojai šią vietą paramu vadina. Stebėtina, kaip šioje vietovėje mūsų sumanūs ir darbštūs senoliai sugebėjo pastatyti tiltą, kuris padėjo susisiekti Saldutiškio ir Labanoro apylinkių gyventojams. Šio tilto liekanos išlikusios iki šių dienų.

Pamosavus irklais dar 1,3 km ,prieš jus kairėje 1,4 km. ilgio Aiseto įlanka. Jei norite tęsti kelionę ežeru, laikykitės dešiniau.

Paplaukus 1km. ties Pavajuonio kaimu dešiniau vėl įlankėlė, kuri jungia Aisetą su Galuonio ežeru. Jei norite keisti maršrutą, sukite į dešinę, o jei norite tęsti plaukimą Aisetu, plukdykite baidares nosies tiesumu tolyn .7,3.km. Finišuosite ties Alnės kaimu.

Vaizdingai pabirę peizažai, iš po žalios skraistės kyšantys Antakalnio, Ščiurio, Akmenynės, Paaisetės, Pavajuonio,Saliniškio, Žvaigždžiakalnio, Alnės kaimelių stogai užsifiksuos atmintyje, praturtins pažinimu ir pakels nuotaiką.

Netoli ežero įsikūrusios ir jaukios Šnieriškės, kurios minimos nuo 1684 m. Molėtų krikšto metrikų knygoje Šnierų pavadinimu.

Jei teks pabendrauti su šių kaimelių gyventojais, galite išgirsti keisčiausių pasakojimų apie į šiuos kraštus prieš 15 metų atklydusią mešką su jaunikliais ir besimaudančią Aiseto ežere, apie didžiulį šamą, kuris iškyla į paviršių per kaitrias vasaras ir stebina gyventojus.

Tačiau didesnė tikimybė Aiseto ežere išvysti plaukiantį bebrą, žaltį, antis ar gulbes. Gali nustebinti ir prašuoliuojantis kiškis, prabėganti kiaunė ar šermuonėlis, grakščioji stirna ar lojantis stirninas.

Plaukiant baidarėmis reginį paįvairins ežero puošmenos – penkios jo salos. Pirmoji ties Antakalnio kaimu, antroji ir trečioji ties Pavajuoniu, ketvirtoji ties Šnieriškėmis, o penktoji ties Žvaigždžiakalniu.

Palei ežerą nemažai įrengtų stovyklaviečių,todėl nesunkiai rasite vietą poilsiui ar nakvynei.

Turiningas dialogas su gamta garantuotas.